Průzkum UPC: Rodiče by si přáli větší dohled nad vysíláním

Evropští rodiče se domnívají, že v televizi je příliš mnoho sexu a násilí, ale také věří, že televize má pozitivní vliv na jejich děti. Rodiče mají tendenci nejen kontrolovat, na co se děti dívají, ale volají také po větší přísnosti kontrolních orgánů ohledně náplně některých televizních pořadů. Vyplývá to z evropské studie společnosti UPC, která se zabývala chováním televizních diváků. Průzkum oslovil téměř šest tisíc rodičů ve třinácti evropských zemích.

Celých 57 % evropských rodičů (zejména z Rakouska, Švýcarska, Německa, Polska a Rumunska) uvedlo, že by si přáli větší dohled nad obsahem televizních pořadů, pouze 3 % dotázaných se vyslovila pro nižší míru dohledu. Z těch rodičů, kteří se vyslovili pro zostření dohledu, uvedlo 79 % jako hlavní důvod televizní násilí a 56 % vysokou míru sexuálního obsahu. Sex a násilí byly rovněž hlavní důvody, které vedly rodiče k zákazu sledování určitých pořadů, což uvedly dvě třetiny dotázaných (67 %). Čeští rodiče patří v tomto směru k celoevropskému průměru.


Naprostá většina rodičů (83 %) uvedla, že společně se svými dětmi televizní programy určitým způsobem hodnotí. Vliv rodičů na sledování televize dobře charakterizuje skutečnost, že tři ze čtyř evropských rodičů (74 %) se podílejí na rozhodování o výběru programu. Naproti tomu v Nizozemsko, Belgii a v Maďarsku jsou to spíše děti, kdo třímá v ruce televizní ovladač: 40 %, 41 % respektive 47 % dětí rozhoduje o výběru pořadů, aniž by přitom svá rozhodnutí konzultovaly s rodiči. Naproti tomu ve Francii se na rozhodování o tom, na co se bude rodina dívat, podílí 96 % rodičů. V České republice  rozhodují o tom, co se bude sledovat  rodiče i děti po vzájemné dohodě (42 %). Samostatně o sledování televize  rozhoduje 19 % českých dětí.


Východoevropské děti mají relativní volnost


Studie ukázala, že ačkoli dohled rodičů nad sledováním televize je zřejmý celoevropský trend, děti z východních částí Evropy mají v tomto ohledu určitou volnost. Východoevropské děti tráví před televizí více času než děti západoevropské. Například v Maďarsku se 29 % dětí dívá denně na televizi více než tři hodiny, ve Švýcarsku (v zemi s nejmenší dobou, kterou děti tráví u televize) může televizi sledovat více než tři hodiny denně pouze 4 % dětí. Ve východní Evropě děti rovněž u televize tráví více času bez dohledu rodičů. V České republice se více než tři hodiny dívá na televizi 25 % dětí.


Téměř třetina rodičů (29 %) dovoluje sledovat televizi dětem mladším dvou let, v rámci Evropy však existují značné rozdíly. V Nizozemsku, Belgii a Irsku se na televizi dívá více než 40 % dětí mladších dvou let. V německy mluvících zemích (Německo, Švýcarsko a Rakousko) a ve Francii je to však méně než 15 % dětí v této věkové skupině. V Německu uvedlo 38 % rodičů, že svým dětem nepovolují televizi až do věku čtyř let. V České republice se nejvíce dětí smí dívat na televizi až od dvou a od tří let.


Rodiče: sledování televize má na děti pozitivní vliv


Naprostá většina (85 %) rodičů s dětmi do 18 let se domnívá, že sledování televize má na jejich děti pozitivní účinky. Mezi nejčastěji zmiňované patří vzdělávání, jako například rozšiřování všeobecného přehledu (68 %) a lepší porozumění jazyku (jazykům) (48 %). Čeští rodiče nejvíce oceňují rozšiřování všeobecného přehledu


Počet rodičů, kteří věří, že sledování televize má negativní účinky, je o mnoho nižší: 54 %. Každý čtvrtý rodič (23 %) se však domnívá, že u jeho dětí díky sledování televize roste agresivita, a každý pátý rodič (19 %) se domnívá, že jeho děti se kvůli televizi více bojí. Rodiče v Německu a ve Francii se více obávají negativního dopadu televize na školní výsledky svých dětí (33 % respektive 30 % procent oproti 15 % evropského průměru), zatímco Rakušané mají větší strach z toho, že jejich děti u televize tloustnou (22 % rodičů z Rakouska oproti průměru 9 %). Čeští rodiče (18 %) se nejvíce obávají toho, že televize vyvolává u dětí agresivitu.


Televize v dětském pokoji


Průměrně 41 % procent evropských dětí může mít televizi ve svém pokoji. V Rumunsku je toto procento nejvyšší (62 %), poté následuje Maďarsko s 56 %. Ve Švýcarsku má televizi ve svém pokoji pouze 18 % dětí, v České republice pak 42 % dětí. Většina českých dětí stále nemá svou vlastní televizi.


Navzdory volání po přísnějším dohledu kontrolních orgánů nad obsahem televizního vysílání a navzdory vědomí negativních účinků televize, jen méně než každému pátému rodiči (18 %) vadí, že se jejich děti, pokud se dívají samy, dívají na pořady, které rodiče osobně neschvalují. Největší výhrady mají Maďaři (36 %), následují rodiče z Irska (32 %) a Rumunska (27 %). Výhrady má i 16 % českých rodičů. Nejméně jsou tímto jevem znepokojeni Belgičané (3 %), Nizozemci (6 %) a Němci (7 %).


Výroční studie European Television Survey 2007 probíhala od října do prosince 2007 a zúčastnilo se jí 5 905 lidí celkem ve třinácti evropských zemí, kterými jsou: Nizozemsko, Irsko, Německo, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Belgie (západní Evropa) a Polsko, Maďarsko, Česká republika, Slovensko, Rumunsko a Slovinsko (východní Evropa). Průzkum koordinovala společnost Research International, přední mezinárodní společnost se zaměřením na průzkum trhu. Obdobnou celoevropskou studii iniciovala společnost UPC již počtvrté. Veškeré grafy lze nalézt na http://ww.upc.cz/pdf/evropskypruzkum.pdf.


Zdroj: František Malina, ředitel PR a tiskový mluvčí UPC Česká republika
Jaroslav Kolár, UPC Broadband Slovakia

Redakcia RadioTV | další články autora 20.12 03:04

  • Funak hovorí:

    len tolko k U.P.C nech sa radsej staraju o to,ake tv kanaly siria v BA,t.j.nech si skusia pozriet aj ostatne kablove spolocnosti,ktore posobia na slovensku a nech sa skusia zamysliet ze ked siria az “neuveritelnych” 50 kanalov vo svojej sieti,tak to neznamena,ze vsetky su pozeratelne! Mna napriklad velmi bavi na tejto spolocnosti,ze oni vsetky “nove” ceske kanaly davaju do digitalneho baliku a ako inak pytaju si za to aj peniaze.Dobre dajme tomu,ale keby sa daktore kanaly nesirili volne na satelite,tak nic nepoviem…alebo keby ich ina kablova spolocnost nesirila vo svojom rastri spolu s ostatnymi za spolocnu cenu.U.P.C je jeden obycajny monopol a je mi luto,ze sa na to len tak kazdy prizera :( (

, RSS pro komentáře k tomuto článku

Pridaj komentár


Související články


Další články z kategorie Televize Všeobecné

Více článků