Železný o svojom správnom žiakovi Rybníčkovi

Za obdivuhodnou považuje bývalý šéf české komerční televize Nova Vladimír Železný razanci, s jakou se generální ředitel Slovenské televize Richard Rybníček pustil do změn v této veřejnoprávní instituci. Jak hodnotí jeho působení ve vedení STV?– Blázinec jménem Joj –
Vladimír Železný: “To máte jako v manželství, tam je to taky půl napůl. Je to velmi obtížné. Vyžaduje to velmi zřetelné rozdělení rolí a jedinou cestou je, že některé úseky práce si vezme úplně jako odpovědnost jeden, a jiné druhý. Není ale možné dělit všechny úseky na půl. To je blázinec.”STV Vladimir Zelezny Za obdivuhodnou považuje bývalý šéf české komerční televize Nova Vladimír Železný razanci, s jakou se generální ředitel Slovenské televize Richard Rybníček pustil do změn v této veřejnoprávní instituci. V porovnání s Rybníčkovým působením v televizi Joj je vedení STV podle Železného ‘dobýváním nepřátelského území zevnitř’. “Je to velmi obtížná role. Myslím, že razance, s jakou do toho sahá, je velmi obdivuhodná. Všichni, co říkali, že to je nevýrazná osobnost, se teď krčí,” prohlásil Železný v rozhovoru pro český týdeník Reflex (tato část interview ale nebyla otištěna). Na otázku, jak hodnotí působení Rybníčka ve vedení STV, Železný odpověděl: “Jako mého správného žáka. On se k tomu hlásí. Mám ale samozřejmě celou řadu výhrad.TV Joj Železný se také vyjádřil k vlastnické struktuře televize Joj, na jejímž vzniku se podílel jako poradce (podle dostupných informací také vymyslel a prosadil název ‘Joj’). Jojku prostřednictvím licencované společnosti Mac TV ovládají společnosti Česká produkční invest vlastněná českou finanční skupinou PPF a slovenská firma Grafobal podnikatele Ivana Kmotríka (obě mají po 50 procentech). “To máte jako v manželství, tam je to taky půl napůl. Je to velmi obtížné. Vyžaduje to velmi zřetelné rozdělení rolí a jedinou cestou je, že některé úseky práce si vezme úplně jako odpovědnost jeden, a jiné druhý. Není ale možné dělit všechny úseky na půl. To je blázinec,” uvedl Železný.TV Nova Bývalý šéf Novy se domnívá, že současná vlastnická struktura televize Joj znemožňuje větší investice do programu. “Nebude nikdo investovat do televize, která má vlastnickou strukturu půl napůl. V takové situaci ždycky žárlivě sledujete své peníze, jak z poloviny pomáhají tomu druhému a máte-li se skládat půl napůl, pak máte podezření, že ty peníze nemusejí být užity úplně správně. Celý problém Jojky je v jednoznačném majiteli,” míní Železný, který ve volbách do Evropského parlamentu uspěl jako lídr kandidátky Hnutí Nezávislí. Za stejné hnutí loni na Znojemsku úspěšně kandidoval do Senátu.

Jan Potůček | další články autora 25.06 04:09

 • berry hovorí:

  K tomu prepúšťaniu len malá poznámka: Prepúšťaniu sa určite nedalo vyhnúť, ale ako možno prepúšťať také množstvo ľudí tri mesiace od nástupu bez toho aby existovala jasná organizačná a programová štruktúra? Organizačnú štruktúru neboli schopní Rybníčkovci dať dohromady ani rok po ich nástupe do funkcií. Na základe čoho teda prepúšťali ľudí, keď nemali jasno v tom čo a koľko sa bude vyrábať a koľko ľudí teda naozaj potrebujú? Fungovalo to naozaj ako v tej detskej riekanke: En ten tíky, dva špendlíky – ty máš padáka… Súhlasím, aj to je koncepcia, takže slovo nekoncepnčý asi nebolo správne.

 • Lubo hovorí:

  Nero, tým, čo si napísal len poukazuješ na to, ako vieš Ty o veci jedno veľké gulové… berry napísal, že o nekoncepčnosti prepúšťania v STV svedčí o tom aj skutočnosť, že mnoho ľudí musela STV zamestnať naspäť a ďalej trpí nedostatkom pracovných síl. Takže asi naozaj to nebolo domyslené, ale to Teba určite nezaujíma. Lebo ten kto argumentuje slovom “nekoncepčný” musí byť podľa Teba isto magor.

 • berry hovorí:

  Tvrdil som to od začiatku a stojím si za svojim názorom, že Rybníček nemá ani poňatia o tom, čo je to verejnoprávna televízia. Prepúšťanie pri jeho nástupe bolo určite nevyhnutné, ale bolo najmä nekoncepčné a svedčí o tom aj skutočnosť, že mnoho ľudí musela STV zamestnať naspäť a ďalej trpí nedostatkom pracovných síl. Tvrdím, že prepúšťanie bolo výhodné najmä pre samotného Rybníčka, ktorý si týmto získal povesť neohrozeného reformátora. Keď si však zanalyzujete jeho neskoršie kroky, potvrdí sa vám skutočnosť, že v riadení len tápe bez jasnej vízie kam by bolo potrebné STV doviesť. Neviem ako vy, ale mňa príliš nebaví financovať z mojich koncesionárskych poplatkov programy typu Pošta pre teba, Hľadá sa superstar, či Vadkerti talkshow…

  • Nero hovorí:

   Prepac Berry, nedocital som tvoj prispevok, lebo som sa zasekol na slove “nekoncepcny”. Podla mojich bohatych zivotnych skusenosti sa tym argumentuje, ked nie je nic ine a ked oponent vie o veci jedno velke hovno.

 • buri hovorí:

  Přiznávám,že mě překvapuješ. Pokud jsi opravdu žil na Slovensku, a dobře znáš vývoj Slovenské televize, tak bys asi těžko psal poznámku ze dne 27.06.2004, 01.16 hodin, kde mimo jiné obdivuješ práci p.Rybníčka a konstatuješ, že Česká televize neprodělala žádnou reformu a přeješ jí podobný “šok”, jakou loni prodělala STV. Milý Luku,Česká televize se mění neustále.Prolistuj si ročenky ČT od roku 1993, a podívej se, kolik měla zaměstnanců před 11 lety a kolik má nyní!!! Přečti si, kolik původní dramatické tvorby, filmů za těch 11 let natočila ČT a STV, spočítej si, kolik peněz “teklo” během tě doby do obou televizí a co z nich vzniklo. To jsou propastné rodíly. Několikrát jsem od pracovníků STV slyšel poznámku, že ČT je pro ně nedostižný vzor… Nyní se Slovenská televize vzpamatovala.. za cenu, že Jednotka jde ryze komerční cestou. Díváš se na ni? Já každý den !! Neříkám, že je to špatné, protože podobnou cestou jdou ostatní veřejnoprávní společnosti. RAIUNO, TVP1, stačí jenom přepínat knoflík.Každá televize, i ta veřejnoprávní, musí vysílat atraktivní program, aby si udržela diváky. Bez nich to rozhodně nepůjde.

 • Luke hovorí:

  Pane pisateli, burri, Já Vás překvapím. Já velmi dobře Vím, jaký byl vývoj v Slovenské televizi, neboť jsem na Slovensku žil, a Vím, jaká je tam mediální scéna.

 • buri hovorí:

  Milý Luku, chtěl bych Ti připomenout jednu zásadní skutečnost. Slovenská televize je, ale hlavně byla (a to podtrhuji) v úplně jiné situaci, než je Česká televize. STV hrozil bankrot, a tak nový managmet v čele s panem Rybníčkem musel udělat to, co udělal.Nezapomínej, že STV byla hojně podporovaná státními dotacemi, naposledy v loňském roce na vyplacení odcházejících pracovníků. Česká televize od svého vzniku je financována pouze koncesíonářskými poplatky a reklamou ve výši 1%. Určitě víš, jak velký konces.poplatek se platí na Slovensku za televizi nyní – je to 100 Kč měsíčně a reklamu má povolenu až do výše 3%. To je dobrý ne? Ale hlavně se na tu Jednotku (první program veřejnoprávní televize) podívej!! Licencované formáty “Pošta pre Teba”, “Svadba snov”,přibude i “Slovensko hledá Superstar”, americké filmy, seriály… to je veřejnoprávní program jako vyšitý. Tím nechci tvrdit, že výše uvedené pořady jsou špatně, mě osobně se líbí, ale že bych takto poskládal program ČT1, nevím, nevím.

 • Luke hovorí:

  Ano máte pravdu v tom pane pisateli Leosz, a teď Vás budu citovat.

  ( Propustit ty lidi, kteří přišli s komerčních televizních stanic, a kteří ji kazí dobré jméno, a pověz. – to bys musel vyhodit i Marka Ebena, protože jestli si vzpomeneš, tak před deseti lety pracoval pro Novu !!! )

  Je sice pravda, že se ne tak výrazně projevoval v České televizi jako je tomu v součastné době. Ale, než pan, Marek Eben, začal společně s panem, Jiřím Lábusem, a s panem, Oldřichem Kaisrem, připravovat pro Novu jeden zábavný pořad, tak na začátku 90 let, a to za dob kdy byl Generálním ředitelem České televize pan, Ivo Mathe, začal pan, Marek Eben, moderovat diváckou anketu TYTY. Takže, u pana, Marka Ebena, je to něco jiného, a nesmíme také zapomenout, že je pan, Marek Eben, herec, a bavič. No, a rozhodně si nemyslím, že by pan, Marek Eben, kazil dobrou pověz České televize, oproti těm co přišlý s komerčních televizních stanic, jako třeba, Nora Nováková, Marek Vítek, Jan Tobiáš, Radan Šprongl, Markéta Fialová, Markéta Dobiášová, Jiří Hynek, atd kteří si zřejmě pletou pojem co jeto veřejnoprávní televize, a jaký je rozdíl mezi veřejnoprávní televizi, a komerční televizi.

  Jinak s Vámi pane pisateli, Leosz, souhlasím stým co jste napsal. Cituji.

  ( Česká televize by takový průvan potřebovala jako sůl! )

  Mám obavy, že k tomu nikdy nedojde, alespoň ne za těch podmínek dokud tam budou vládnout Ti co si myslí, že je Česká televize jejích, a že jen oni jsou zárukou svobody slova, atd.
  Já bych se opravdu rad jednou dožil toho, že do České televize přijde taková osobnost typu, Richarda Rybníčka, který tam pořádně provětrá cele Kavčí hory, aneb který se nezalekne jak odborových bosů České televize, samotných zaměstnanců České televize, Rady České televize, tak ani politiku. Čili, aby nezůstal v České televizi kamen na kamení. No, a aby oba kanály programově odpovídali veřejnoprávnímu charakteru, a ne, že je ČT1 na pul komerčním kanálem.

 • Lubo hovorí:

  Valdo, to nechtiac som myslel tak trochu ironicky. Narážal som na to, že Rybníček najskôr vyhlásil, že prepustí 1200 ľudí (určil počet) a až potom vyberal, ktoré pozície to budú… Ale v tomto mu tlieskam, bol to naozaj geniálny krok, aj keď trošku nedomyslený. Ale iba skutočný blázon môže urobiť niečo podobné. A Rybníček ma stále viac presviedča o tom, že je blázon. Možno má predstavu ako robiť úspešnú súkromnú televíziu pri dostatočnom rozpočte. Ale STV nie je súkromná a on s ňou tak narába.

 • Leosz¤ hovorí:

  Já také musím s panem Železným souhlasit. Možná je to lotr, ale v oblasti televize je to skutečný odborník.

  Česká televize by takový průvan potřebovala jako sůl!

  Jen malé upozornění pro Luke:
  … propustit ty lidi, kteří přišli s komerčních televizních stanic, a kteří ji kazí dobré jméno, a pověz. – to bys musel vyhodit i Marka Ebena, protože jestli si vzpomeneš, tak před deseti lety pracoval pro Novu !!!

 • Valdo hovorí:

  Lubo: prečo si myslíš, že to prepúšťanie urobil Rybníček nechtiac? Rybníčka som hlavne v začiatkoch podporoval, aj keď teraz to už trocha s tou komerciou preháňa.
  Súhlasim s tvojou poslednou vetou, napr. Liga majstrov je určite lepšia na JOJke ako na STV.
  Ináč, takýto fukot ako bol v STV by si zaslúžil aj SRo.

 • Lubo hovorí:

  Rybníček spravil v STV jednu veľmi dobrú vec, aj keď to bolo nechtiac. Prepustil 1200 ľudí bez bližšej predstavy, koho vlastne televízia potrebuje. Nech bol tento krok akokoľvek bláznivý, už je nezvratný. A myslím, že v tom je Rybníčkov prínos pre STV. Nikto iný by si niečo podobné nedovolil. Teraz môže telka zamestnať iba ľudí, ktorých bude skutočne potrebovať a vhodne doplní svoje stavy. Ďalšie Rybníčkove kroky radšej ponechám bez komentára, pretože sa mi ako divákovi nezdajú správne. Robiť z STV čisto komerčnú televíziu s pár dokumentami a regionálnymi správami sa mi zdá ujeté. Pritom ani väčšina komerčných formátov nie je na STV pozerateľná. Markíza a Jojka ich dokážu pripraviť lepšie /viď Liga majstrov, Vadkerti talkshow alebo hitparáda XXL/

 • Luke hovorí:

  No Já mohu jen souhlasit stým co řekl pan, Železným, který obdivuje pana, Richarda Rybníčka, coby Generálního ředitele STV s jakou razanci provedl změní ve Slovenské televizi. Myslím si, že by něco podobného potřebovala – i – Česká televize, aneb takový velký šok. Česká televize doposud neudělala žádnou reformu, a ani neproběhlo nějaké to velké propouštěni nad zbytečných pracovníku. Myslím si, že kdyby Česká televize propustila polovinu zaměstnanců, nenakupovala by některé zahraniční stupidní seriály, a k tomu zábavné pořady, tak by nad tím vším ušetřila peníze, a měla by pak s čeho žit. Čili, ne za každou cenu soutěžit s komerčními medií o sledovanost jednotlivých pořadu. Myslím si rovněž, že by Česká televize měla propustit ty lidi, kteří přišli s komerčních televizních stanic, a kteří ji kazí dobré jméno, a pověz. Ty lidi nebudu jmenovat, neboť jsou to notorický známe tváře, jako třeba, Nora Nováková, Marek Vítek, Jan Tobiáš, Radan Šprongl, Markéta Fialová, Markéta Dobiášová, atd.

  Je ale fakt, že televize Joj měla byt postavena na jiných základech, a ne na těch jak ji postavili součastní majitele společné s panem, Vladimírem Železným, coby bývalým Generálním ředitelem televize Nova.

 • Karol hovorí:

  Televízia JOJ je od samotného začiatku nepodarený experiment i zásluhou pána Železného, ktorý si myslel, že predá veteš z Novy na Slovensku. Aj keď dnešný pán riaditeľ televízie JOJ sa nezabudne pochváliť každú nedeľu novými “úspechmi” tejto televízie, stačí si všimnúť čísla. TV JOJ sa doteraz ani nepriblížila sledovanosťou prvému programu STV a za úspech považuje programy so sledovanosťou 15 – 16 %. Programy s takouto sledovanosťou by NOVA v hlavnom vysielacom čase vôbec nevysielala. Keď sa k tomu pridá ešte problematické pôsobenie pani Kmotríkovej v tejto televízii z titulu manželky jedného z jej majiteľov, ktorý sa mimochodom dostal k peniazom veľmi zaujímavým spôsobom ešte za totality, je možné len vysloviť to, čo už dávno hovoria mnohí zamestnanci tejto televízie: “Televízia JOJ, to je dobrý hnoj.”

, RSS pro komentáře k tomuto článku

Pridaj komentár


Související články


Další články z kategorie Televize Všeobecné

Více článků