Pohľad na ráno jediného “slovenského” rádia v Prahe

Tato stanice, která se profiluje jako hudební rádio hrající black music a hip-hop se v Praze zrodila na počátku loňského roku. Specifikem Radia Spin není jen relativně úzká hudební specializace, ale i skutečnost, že vysílá ve slovenštině. Ranní vysílání začíná poněkud později, tudíž jsem v úterý 29. ledna 2008 pozorně poslouchal od 7.00 do 9.00.

M O D E R Á T O R
Každý všední den od 7.00 do 10.00 běží na Radiu Spin Ranní Spinning. Název by mohl evokovat snahu ze strany rádia, aby posluchači vyskočili z postele a provedli důkladné ranní cvičení, popřípadě snad i posilování. Prvních několik minut poslechu mne naštěstí přesvědčilo o samoúčelnosti názvu. Z reproduktorů na vás nikdo nehuláká, nekřičí a nenutí vás být okamžitě „strong and happy“ přesně dle zásad současné představy o mládí a úspěšnosti.
Moderátorem Ranního Spinningu je Radko Bobák (Příjmení jsem bohužel opět musel dohledávat na internetových stránkách.) Radkovi je dobře rozumět a jeho slovenština se příjemně poslouchá. Přestože nejde o typ rozjuchaného a uchechtaného moderátora, který se samožersky baví za mikrofonem s pocitem, že takhle vtipný je málokdo a všichni, kdo jej nyní poslouchají jsou na vrcholu blaha, objevuje se u něj občasná křečovitá snaha o pubertální humor a lacinou zábavu. Radko je rozhodně typem živého moderátora, jež ví, že vysílá většinově pro posluchače, jimž se zrovna „bouří hormony“, a proto se jim snaží čas od času přiblížit. Nevím, nejsem v daném věkovém rozmezí, ale osobně si myslím, že by Radko měl těchto strojených snah zanechat (Počítám s tím, že Radkův věk se pohybuje někde uprostřed mezi dvaceti a třiceti.) a být více přirozeným.
Osa Radkovi moderátorské práce je sice jednoduchá, ale velice účelná. Základem jeho vstupů jsou různé zajímavosti z celého světa, jež během času jemu určenému posluchačům převypráví. Jeho řeč má hlavu i patu, často je pointovaná více nebo méně podařeným vtipem.  Právě skutečnost, že Radko vždy dokázal příběh prezentovat srozumitelně, naštěstí dokonale zastiňovala i onu humornou glosu v závěru, která často bývala dosti pochybné úrovně.
Aktuální čas byl oznamován dostatečně, ale co jsem postrádal, byl užší kontakt s muzikou. Od hudebního rádia s takto přesně vymezenou specializací očekávám, že každý, kdo se v něm pohybuje, této muzice rozumí. O tom mě Radko Bobák bohužel nepřesvědčil. Posluchačům této stanice by nejspíš vůbec nevadilo, kdyby se všechny řeči mezi skladbami týkaly hudby, kvůli které mají danou frekvenci naladěnou. Radko sice zvládal prezentovat různé perličky z celého světa, ale určitě by se na něj nikdo nezlobil, kdyby se tyto informace více točily kolem „černé“ a žánrově podobné hudby.
Na Radiu Spin se pokouší o pestrost vysílání pomocí určité „ranní chvilky poezie“, ve které je posluchačům předkládána jednoveršová říkanka. Celé je to ovšem natolik krátké, že kdybych kýchl, tak ani nevím, že něco takového proběhlo. Takové pořady a rubriky vysílání příjemně oživují, ale měly by být delší než cca 5 vteřin.


R E D A K C E
Zpravodajství na Radiu Spin plně odpovídá formátu stanice – krátké zprávy vždy v celou (Slovensko, Česko, zahraničí, počasí, aktuální doprava). Vše je solidně zpracované a délka přibližně  2 minuty je zcela postačující. Vždy v půl pak zazní informace o počasí a aktuální dopravě v Praze. Zpravodajství bylo doplněno o Snowservise, kde se milovníci zimních sportů mohli dozvědět něco o aktuální výši sněhové pokrývky na českých horách.
Redakci měla ten den na starosti Kristína (Příjmení jsem se nedozvěděl ani z vysílání a ani jsem jej nenašel na webových stránkách.) a stejně jako u Rada i u ní jsem postrádal navenek prezentovanou znalost muziky. Nějaké to hudební zpravodajství by určitě nebylo na škodu.


M U Z I K A
Jak už jsem zmiňoval, Radio Spin je hudební stanicí s velmi konkrétním zaměřením. Jelikož mne různé odnože „black music“ a hip-hopu relativně úspěšně míjejí, myslím si, že jsem během dvouhodinového poslechu dostal do sebe slušnou dávku. Interprety jsem znal tak z poloviny, ale nebýt internetového playlistu, ztratil bych se, protože šlo často o remixy. Jedno jméno jsem však poznal i bez nápovědy a dosti mě překvapilo. Už já a moji vrstevníci jsme jednomyslně opovrhovali uječeným vokálem „bílé černošky“ Mariah Carey a dovolím si tvrdit, že i dnes ji poslouchají pouze slečny nosící vše růžové a roztomilé. Na druhou stranu jsem konečně slyšel Romano hip hop v podání Gipsy.cz (Kupodivu jsem tuto píseň do úterka nikdy neslyšel.)
Skladby pouštěli celé a do hodiny se jich vešlo 12, což je velmi slušné. Celá dramaturgie však postrádala tu příjemnou atmosféru jako na stanicích Wave a Expres. Z velké části to bylo zaviněno odtažitým postojem moderátora k pouštěné hudbě – chtělo by to obrousit hrany a vytvořit plynulejší přechod mezi muzikou a mluveným slovem.


O B A L   +   R E K L A M A   +   I N T E R N E T
Znělky a předěly příjemně agresivní a zvukově odpovídají zaměření stanice. Některé jsou obyčejné („Nejlepší black music – Spin Radio.“), další mají víceméně nápaditý text („Be in – dej Spin“, „Posloucháš Ranní Spinning – není důležité vstát, ale probudit se.“) a jeden jingl je stylizován  do příjemné R&B písně.
Reklamy jsem zaznamenal během ranního vysílání málo – během hodiny se objevil jeden blok o čtyřech reklamách.
Internetové stránky jsou slabé. Informací na nich není mnoho. Dalo by se říci, že základ je vytvořený, jenže s tím se posluchači, kteří jsou ve velké části z generace, která většinu údajů a zpráv čerpá právě z tohoto média, rozhodně nemůžou spokojit.


Z Á V Ě Ř
Radio Spin na mne udělalo velice sympatický dojem. Největší slabinu vidím v propojení mluveného slova a muziky. Také internetové stránky potřebují akutní vylepšení, protože jejich současný stav není dlouhodobě udržitelný. Chtělo by to více údajů, zajímavější grafiku a nebát se více zabrat v sebeironii, která je na stránkách v náznacích patrná.


Hodnocení (1=nejhorší, 5=nejlepší)
Moderace – 3 body
Redakce – 4 body
Muzika – 4 body
Obal, reklama, internet – 3 body


Celkové hodnocení – 3,5 bodu


Ranní spinning na rádiu Spin je relácia, v ktorej sa snažíme ľuďom nepokaziť už tak nepríjemný pocit z toho, že musia vstávať z vyhriatej postele… A teraz vážne. Pretože ráno sa človek pri rádiu stihne iba umyť, najesť a potom už uteká do školy alebo do roboty, tak sa nepúšťame do “žádných velkých akcí” to znamená ,že prinášame stručné ,jasné a snáď aj trochu veselé informácie o tom, čo sa deje okolo nás…. Vo vysielaní máte možnosť počuť pána “Romantika”, ktorý recituje básničky, občas sa tam objaví aj majster “Génius”, ten zas prináša informácie, ktoré nepotrebujete vedieť… Inak, nič nepodceňujeme a na všetko sa poctivo pripravujeme. Preto chodíme s kolegyňou správarkou spať už po večerníčku, aby sme ráno pôsobili čerstvým dojmom… Zvyšok už je na poslucháčovi – buď si Ranni spinning naladí alebo si rádio Spin zapne až po 10h… to už tam totiž nie som.
Radko Bobák, odborne vyškolený „platňomenič“ rádia Spin


V rádiu SPIN pripravujem správy iba tretí mesiac, takže posudzovať môžem len na základe nie dlho trvajúcej skúsenosti. SPIN je žánrovo vyhranené rádio zamerané na cieľovú skupinu veľmi mladých poslucháčov a práve preto je nesmierne dôležité vysielanie tomuto faktu prispôsobiť. Samotnej „black music“ aj informácii z hip- hopového diania je vo vysielaní dostatok a to hlavne v popoludňajších hodinách. Práve preto je ranná relácia vedená iným spôsobom. Základom je zábava a to v rôznych formách. Či už ide o pravidelné rubriky alebo zaujímavosti, ide o prácu pomerne náročnú na prípravu moderátora. Je totiž ťažké byť vtipný každý, každučký deň a pritom nepôsobiť na poslucháča stereotypne. Toto si myslím, zatiaľ Rannému SPINNINGU nehrozí, teda pokiaľ v ňom zostane súčasný moderátor. Čo sa týka samotných správ, snažím sa ich pripravovať tak, aby nielen informovali, ale aj zaujali. V praxi to znamená, že serióznejšie témy striedam s informáciami zaujímaveho charakteru. Skrátka nie sú to klasické správy, ale upravené spôsobom prijateľnejším pre nášho cieľového poslucháča. Napríklad niektoré ťažko zrozumiteľné slovenské slovíčka nahrádzam ich českými ekvivalentami. Celkovo sa dá povedať, že prototyp ranného Spinningu by mala byť relácia spájajúca výberový rap, hip-hop a rnb s veľkou dávkou zábavy zaručujúcou zaujatie poslucháča dostatočne na to, aby mal našu frekvenciu naladenú nielen ako rannú „kulisu“ , ale aby si rád a s chuťou vypočul moderátorske vstupy.
Kristína Dobešová, moderátorka správ

Martin Šinkovský | další články autora 04.02 05:17

, RSS pro komentáře k tomuto článku

Pridaj komentár


Související články


Další články z kategorie Radio Program

Více článků