Koncem března vypršeli licence 21 rakouským rádiím

Už je tomu deset let, co nastala velká liberalizace rakouského rozhlasového trhu. Rádia, která se tehdy pustila do boje s veřejnoprávní ORF, mají za sebou svoje první “funkční období”. Většina z nich licenci bez problémů obhajila a tak se pro ně nic nemění. Čtyři stanice ale zmizí v propadlišti dějin. Na jejich místa hned přijdou nové programy.

31. března skončila 21 rádiím v Rakousku platnost jejich licencí. Právě 1. dubna 1998 začal u našich jižních sousedů vysílat více než tucet soukromých rozhlasových stanic. Umožnila to liberalizace trhu, která nastolila v Rakousku podmínky srovnatelné s ostatními evropskými státy. Rakouská rádia dostávají licence na deset let. V pondělí 31. března jim proto vypršela platnost. 17 z nich má, jak píše server Radioszene.de, ve vysílání pokračovat. Mediální rada jim licence prodloužila o dalších deset let. Řada rozhodnutí o udělení licence ještě není právoplatných. Rozhodnutí Spolkového senátu pro komunikaci může ještě někdo napadnout odvoláním. Stanice ale můžou samozřejmě zůstat v éteru.


Další čtyři rádia svoji existenci ukončí. Ve dvou případech se provozovatelé rozhodli, že nebudou o licenci znovu žádat. V oblasti štýrských měst Leoben a Liezen takto zanikne Radio Grün Weiß, jehož frekvence dostal nový projekt A1-Radio. Ve východních Tyrolích se licence vzdalo rádio pro mladé 106fm. Svoje pokrytí si tak rozšířilo Radio Osttirol.


Ve zbylých dvou případech zaúřadovala mediální rada, která byla buďto nespokojená s naplňováním licence nebo s nejasnou programovou prognózou. To se týká Trucker-Radia ze Spittalu an der Drau a Welle 1 ze Steyru. Trucker-Radio nahradí katolická stanice Radio Maria a v hornorakouském Steyru se posluchači dočkají Rockradia.


Rockradio hodlá provozovat společnost Styria. Její ambiciózní plán počítá s tím, že na relativně malém prostoru okresů Steyr a Kirchdorf zřídí lokálně zaměřený program, který bude 24 hodin denně vysílat pro cílovou skupinu 25-49 let (se zaměřením 30-39 let). Hudebně by mělo jít o formát Rock AC, těžištěm bude melodický rock se zohledněním rakouské hudby. Mluveného slova by mělo být 30%.  Půjde především o lokální zprávy, počasí a dopravu. Prostor dostanou pořady, ve kterých se budou moct do vysílání zapojit i posluchači. Až na zprávy ze světa se bude celý program vyrábět ve Steyru.

Martin Karlík | další články autora 01.04 01:54

, RSS pro komentáře k tomuto článku

Pridaj komentár


Související články


Další články z kategorie Radio Licencie

Více článků