1000MIKES: Každý, kdo má telefon, může vysílat své pořady

Audioobdoba serveru Youtube, na kterou se může každý dostat pomocí svého telefonu, vznikla v Německu. Tvůrci se dokonce chtějí prezentovat workshopy odborné veřejnosti, kterou se snaží přesvědčit o tom, že mluvené slovo zažívá svoji renesanci. Vysílat vlastní pořady a umisťovat je na internet nebylo nikdy tak jednoduché. Pro vysílání není ani potřeba připojení k webu. Stačí jen telefon.

Stačí se pouze zaregistrovat na internetu a pak už jen volat a volat. Služba 1000MIKES chce vytvořit jistou alternativu k serverům jako je Youtube a další, které pracují s videi. Tedy s obrázky. 1000MIKES pracuje pouze s hlasem. Autorem vlastního pořadu se může stát úplně každý. Protože se pro výrobu pořadů používá telefon, je vzorkovací kmitočet pořízených nahrávek jen 8 000 Hz. Z tohoto důvodu v podstatě není ani dost dobře možné šířit tímto způsobem hudbu. I když i to se někteří pokouší. Kvůli možným sporům ohledně autorských práv administrátoři takové nahrávky odstraňují. Výjimky tvoří ty, u kterých autoři dopředu nahlásí, že mají autorská práva nějakým způsobem ošetřená.


Služba funguje naprosto bezplatně. Registrace je zadarmo a náklady na vysílání pak jsou jen za telefonní hovory. Volá se na pevnou linku do Hamburgu. Takže nejde o žádné linky se speciálním tarifem. Kdo má paušál, který mu umožňuje volat do pevné sítě zcela neomezeně, vysílá vlastně úplně zadarmo. Volající nesmí mít potlačené ID, protože číslo určuje, ke kterému kanálu se nahrávka přiřadí. Při registraci se proto zadává telefonní číslo, to se ale nikde nezveřejňuje.


K poslechu stačí internetový prohlížeč. Audia je pak možné poslouchat buďto přes Javu, Quicktime, Windows Media Player a nebo jakýkoliv jiný software. V čem se mají zvuky pouštět je možné si tady nastavit. Na internetu jsou běžně dostupná jen ta audia, která jejich autoři povolili sdílet se všemi. Bez povolení se zobrazují jen registrovaným přátelům. Autoři si můžou dokonce zvolit pod jakou licenci budou svá díla uveřejňovat. Na výběr jsou v podstatě všechny možné varianty Creative-Commons-licencí. Provozovatelé webu doufají, že si uživatelé většinou vyberou licenci CC-BY.


Stránka 1000mikes.com je v současnosti více méně nevýdělečná. Do budoucna se ale počítá se zařazováním reklamy. Autoři úspěšných nahrávek by si tak mohli vydělávat. Jejich audia by byla doplněná reklamními spoty. Výdělek by se rozdělil mezi autora a provozovatele webu. Kdo nebude chtít svoje dílo rušit reklamou, může si i v budoucnu zvolit variantu bez reklamy. Zatím se pracuje na vytvoření věrné posluchačské obce, bez které se o komerčním využití dá uvažovat jen těžko.


Stránky jsou zatím jen v německé jazykové verzi. Kliknutí na odkaz English k anglické verzi nevede. Natočené příspěvky jsou pouze v němčině. Už je tu ale připravený zatím neaktivní odkaz na audia v jiných jazycích. Hned na úvodní stránce si uživatelé volí témata příspěvků. Volný čas a zábava, sport, kultura nebo politika a hospodářství. Jednotlivé oblasti jsou pak ještě rozdělené do podoblastí. Příspěvky je možné vyhledávat i podle jejich autorů. Poslech je možný bez jakékoliv registrace. Hodnotit příspěvky ostatních Miků, jak se tady uživatelům přezdívá, můžou jen přihlášení.


Někteří uživatelé se třeba jen tak čtvrthodiny věnují prázdnému tlachání. Někteří ale mají připravené a často i napsané projevy, které přednesou i s patřičným procítěním. Na stránkách 1000mikes.com je i přehled živého vysílání. Vysílání po telefonu je možné poslouchat i živě a je tu také programový přehled, kde se píše, co bude, kdy ke slyšení.


Tématům se meze nekladou. Vyloučeny jsou samozřejmě protiprávní obsahy. Provoz stránky se řídí německým právem, případné spory se řeší u soudu ve Stuttgartu. To platí i pro uživatele ze zahraničí.

Martin Karlík | další články autora 04.04 11:46

  • Julo hovorí:

    Funguje to aj zo Slovenska! Mne sa normálne podarilo zaregistrovať a aj sa tam dá dovolať z Orange-u. Je to zaujímavý web :-)

, RSS pro komentáře k tomuto článku

Pridaj komentár


Související články


Další články z kategorie Radio Internet

Více článků